Čierna reďkovka
Pridané: 9.6.2016 20:53:10 Počet zobrazení: 882
09 Jún 2016
Reďkev siatu pestujeme vždy zo semena, ktoré vysievame v júli až do polovice augusta. Záleží jej na pôde, pôdu treba pred siatím dokonale spracovať. Neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom – buľvy sú červivé, praskajú a majú nepríjemnú štipľavú chuť. Najvhodnejšie je pestovanie po plodine, ktorá bola hnojená maštaľným hnojom, v druhej alebo tretej trati. Vo veľmi piesočnatej pôde sú buľvy reďkovky tvrdé a získavajú pálivú chuť, v ťažkej pôde sa zas deformujú a majú ostrú a drsnú chuť. Preto na tvorbu dobre tvarovaných koreňov je najvhodnejšia kyprá, dostatočne hlboká pôda zásobená humusom.

Čierna reďkev je plná vitamínov
Reďkev siatu pestujeme vždy zo semena, ktoré vysievame v júli až do polovice augusta. Záleží jej na pôde, pôdu treba pred siatím dokonale spracovať. Neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom – buľvy sú červivé, praskajú a majú nepríjemnú štipľavú chuť.
Najvhodnejšie je pestovanie po plodine, ktorá bola hnojená maštaľným hnojom, v druhej alebo tretej trati. Vo veľmi piesočnatej pôde sú buľvy reďkovky tvrdé a získavajú pálivú chuť, v ťažkej pôde sa zas deformujú a majú ostrú a drsnú chuť. Preto na tvorbu dobre tvarovaných koreňov je najvhodnejšia kyprá, dostatočne hlboká pôda zásobená humusom.
Reďkovky sejeme do riadkov vzdialených 15 až 20 cm, v riadku 10 až 15 cm, v závislosti od vzrastnosti odrody. Po vzídení záhon okopávame a, ak je potrebné, rastliny jednotíme. Pôdu počas vegetácie udržiavame čistú, kyprú a bez burín. Veľmi dôležité je zavlažovanie. Pri nedostatočnej závlahe sa predčasne vytvárajú duté buľvičky.
Na ľudský organizmus má čierne reďkev také priaznivé účinky, že ju podľa najstarších dokladov ľudstvo pestuje už šesťtisíc rokov! U nás je však stále nedocenenou zeleninou.
Zber, skladovanie a použitie
Reďkev zberáme v októbri až v novembri. Pred príchodom mrazov ju na uskladnenie pozbierame naraz. Očistené buľvy skladujeme pri teplote 0 °C a pri 95-percentnej relatívnej vlhkosti vzduchu až šesť mesiacov. Konzumujeme ju väčšinou v surovom stave.
Olúpaná, nakrájaná na plátky a posolená je vhodná k pivu a vínu. Jemne nastrúhaná je chutná s maslovým chlebom alebo ako prísada do nátierok. Z nahrubo nastrúhanej reďkvi pripravujeme rozličné šaláty.
Čo obsahuje
Z vitamínov čierna reďkev obsahuje najmä vitamín C, ktorý pri správnom zásobení organizmu zvyšuje jeho obranyschopnosť, činnosť mozgu a urýchľuje nervovo-svalové reakcie. Vitamín PP podstatne ovplyvňuje energetický metabolizmus, kyselina pantoténová zabraňuje poruchám tráviaceho ústrojenstva, nervovým a kožným poruchám.
Čierna reďkev obsahuje aj vysoké množstvo minerálnych látok, z nich najviac draslíka, ktorý pôsobí priaznivo pri vylučovaní vody z organizmu, posilňuje krvný obeh a činnosť svalov. Ďalším prvkom s vysokým obsahom je vápnik, ktorý je súčasťou hlavnej stavebnej zložky kostných a zubných tkanív.
Síra obsiahnutá v reďkvi má fyziologickú funkciu pri metabolizme aminokyselín a bielkovín a nachádza sa v horčičnom oleji, ktorý dodáva reďkvi charakteristickú štipľavú chuť. Horčík má doplnkovú funkciu pri stavbe kostí a tvorbe enzýmov.
Čierna reďkev je jedna z mála zelenín, ktoré majú liečivé účinky. Pôsobí posilňujúco na črevá, zvyšuje ich peristaltiku. Šťava z reďkvi zlepšuje trávenie a chuť do jedla. Pri ochorení žlčníka zvyšuje vylučovanie žlče a priaznivo pôsobí na pečeň. Využíva sa na liečbu kašľa, pri zahlienení dýchacích ciest na rozpúšťanie hlienu. Pri zápale priedušiek sa čerstvá šťava používa zmiešaná s cukrom alebo medom. Podáva sa jedna lyžica niekoľkokrát denne.
zdroj: http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/cierna-redkev-plna-vitaminov.html